Czy trzeba zgłaszać zmianę nazwiska u ubezpieczyciela OC?

Czy trzeba zgłaszać zmianę nazwiska u ubezpieczyciela OC?

Ślub to bardzo ważne i podniosłe wydarzenie.

Zmiana nazwiska wiąże się jednak z koniecznością załatwienia wielu różnych spraw formalnych. Konieczna jest wymiana dowodu osobistego, prawa jazdy oraz innych dokumentów. Zmiany powinno się również zgłosić w firmie ubezpieczeniowej, jednak robi się to dopiero po załatwieniu formalności w urzędach. Oznacza to, że ubezpieczycielowi powinno się zgłosić zmianę danych dopiero po wyrobieniu nowego dowodu osobistego czy też prawa jazdy. Dobrze jest wiedzieć coś więcej na ten temat.

Czy trzeba zgłaszać zmianę nazwiska u ubezpieczyciela OC?

Zgłaszanie zmiany danych osobowych u ubezpieczyciela

Warto pamiętać, że zmianę danych osobowych powinno się zgłaszać firmie ubezpieczeniowej ze względów praktycznych oraz komunikacyjnych. Dobrze jest więc zgłaszać zmianę nazwiska, adresu zamieszkania czy też numeru kontaktowego. Brak zgłoszenia zmiany danych może na przykład doprowadzić do sytuacji, w której nowa umowa albo inne ważne dokumenty ubezpieczeniowe zostaną dostarczone w inne miejsce. Mogą też wystąpić problemy w przypadku spowodowania zdarzenia drogowego i wypłacie odszkodowania (niezgodne nazwiska, itp.).

Jak już zostało wspomniane wcześniej, zmiany powinno się zgłaszać w towarzystwach ubezpieczeniowych, ale nie jest to obowiązkowe i nie wiąże się z żadnymi karami. Problemy mogą się jednak pojawić podczas zdarzenia drogowego. Wyjaśnianie zmiany nazwiska i innych danych może spowodować opóźnienie wypłaty odszkodowania. Samo zgłoszenie zmiany nazwiska wiąże się jedynie z koniecznością wysłania maila do towarzystwa ubezpieczeniowego ze skanem aktu ślubu albo nowego dowodu osobistego. Jedyne dane, które należy zgłosić obowiązkowo to zmiana tablic rejestracyjnych oraz zgłoszenie istotnych modyfikacji w aucie.

Wiele cennych informacji można znaleźć na stronie https://kalkulator-ubezpieczen.pl/zmiana-nazwiska-a-ubezpieczenie-oc/ oraz w innych miejscach w Internecie. Warto się z nimi zapoznać, aby proces zgłaszania zmiany danych przebiegł sprawnie i bezproblemowo.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.