Badanie organów wewnętrznych za pomocą ultrasonografu

Badanie organów wewnętrznych za pomocą ultrasonografu

Badanie ultrasonografem pozwala otrzymać obraz organów wewnętrznych pacjenta.

Jest to badanie, w którym wykorzystuje się specjalną głowicę wysyłającą ultradźwięki, następnie odbijane są one od organów i wracają do głowicy, tworząc w ten sposób obraz. Jest to dość uniwersalne badanie diagnostyczne, które pozwala na wykrycie u pacjenta wczesnych zmian. Obecnie badanie USG wykonywane jest w różnych placówkach medycznych, dzięki temu pacjent może szybko zostać skierowany na dodatkowe badanie lub też na odpowiedni oddział w celu leczenia.

Badanie organów wewnętrznych za pomocą ultrasonografu

Badanie USG jamy brzusznej

W naszej jamie brzusznej znajdują się żołądek, wątroba, trzustka, śledziona oraz jelita. Warto zwrócić uwagę, iż organy te mogą być narażone na różnego rodzaju zmiany, w przypadku USG brzucha możemy ocenić budowę oraz wielkość narządów, wykryć różnego rodzaju anomalie. Z pewnością USG pozwala wykryć guzy, torbiele czy też różnego rodzaju zmiany związane z nowotworami. Badanie tego typu pozwala także określić uszkodzenie wątroby, otrzewnej. USG jamy brzusznej często wykonuje się przykładowo po wypadkach, różnego rodzaju urazach. Badanie ultrasonografem najlepiej wykonywać jest w odstępie pięciu czy też 6 godzin od ostatniego posiłku, wówczas zalecane jest jedynie picie wody.

Powierzchnię ciała, do której przykładana jest głowica ultrasonografu, smaruje się specjalnym żelem, który ułatwia przenikanie fal. Oczywiście mogą być to głowice różnego typu, różnej wielkości, które posiadają możliwości wysłania fal o różnej długości. Dzięki temu możemy wykonać różnego rodzaju badania organów wewnętrznych w jamie brzusznej, ale także serca, możemy zdiagnozować także kolana, łokcie czy też układ krwionośny. Z pewnością USG to badanie bardzo uniwersalne, obecnie stosuje się coraz nowocześniejsze ultrasonografy pozwalające otrzymać coraz lepsze zdjęcia.

Skierowanie na badanie USG jamy brzusznej nie jest wymagane, dzięki temu możemy wykonać je w gabinetach prywatnych. Oczywiście jest to badanie, które może zostać wykonane w przypadku różnego rodzaju urazów lub też będzie to badanie zapobiegawcze. Z pewnością w wielu przychodniach, ośrodkach zdrowia możemy wykonać usg jamy brzusznej poznań jest miastem, gdzie możemy tego typu badania wykonać prywatnie.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.