Plastyka brzucha czy liposukcja? Jakie są różnice i co daje lepsze efekty?

Plastyka brzucha czy liposukcja? Jakie są różnice i co daje lepsze efekty?

Płaski, jędrny i umięśniony brzuch to marzenie, które dotyczy nie tylko kobiet, ale i sporej grupy mężczyzn. Pragnienie to sprawia, że wiele osób jest w stanie poddać się różnorodnym zabiegom z zakresu chirurgii plastycznej, które pozwalają na szybkie osiągniecie wymarzonego efektu. Najczęściej wybieranymi metodami są liposukcja oraz plastyka brzucha. Zabiegi te, mimo takiego samego obszaru działania różnią się od siebie zarówno przebiegiem, jak i efektem, jaki gwarantują. Dowiedz się, jaka jest różnica pomiędzy plastyka brzucha a liposukcją i wybierz zabieg najlepiej dopasowanych do Twoich potrzeb.

Plastyka brzucha

Plastyka brzucha nazywana również abdominoplastyką jest zabiegiem polegającym na chirurgicznym usunięciu fałdu skórno-tłuszczowego zlokalizowanego w jego dolnej oraz środkowej części, a następnie plastyce mięśni brzucha, co pozwala również podkreślić talię. Zgodnie z informacjami zawartymi pod adresem https://derm-estetyka.pl/operacja-plastyczna-brzucha.html – zabieg ten przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym i trwa nawet 3 do 5 godzin. Dodatkowo procedura wymaga spędzenia w klinice 1 lub 2 dni. Niektóre mniej zaawansowane przypadki mogą wymagać zdecydowanie węższej korekty obejmującej jedynie dolną część brzucha poniżej pępka, czyli miniabdominoplastykę.

Komu poleca się zabieg plastyki brzucha?

Zabieg ten najczęściej wybierają kobiety, które doznały znacznego rozciągnięcia powłok brzusznych po ciąży oraz osoby, u których z wiekiem doszło do utraty elastyczności skóry i nagromadzenia tkanki tłuszczowej. Do procedury plastyki brzucha kwalifikują się także pacjenci, którzy z uwagi na szybką utratę masy ciała zmagają się z rozciągnięciem fałdów skórnych na brzuchu.

Przygotowanie do zabiegu abdominoplastyki

Zabieg plastyki brzucha to długa procedura wykonywana w znieczuleniu ogólnym dlatego wymaga odpowiedniego przygotowania i ocenienia możliwości wystąpienia przeciwwskazań do zabiegu. Badania, jakie są konieczne przed zakwalifikowaniem pacjenta do zabiegu to:

– morfologia,
– grupa krwi,
– glukoza,
– mocznik,
– kreatynina,
– elektrolity,
– INR,
– APTT,
– TSH,
– Anty-HBS,
– Anty-HCV,
– rentgen klatki piersiowej.

Pacjent zakwalifikowany do zabiegu powinien na miesiąc przed planowaną procedurą ograniczyć lub całkowicie zrezygnować z palenie papierosów, a na 2 tygodnie przez nie zażywać Aspiryny ani leków pochodnych.

Przebieg rekonwalescencji po zabiegu plastyki brzucha

Z uwagi na spore zaawansowanie procedury zabiegowej bezpośrednio po niej pojawiają się dolegliwości bólowe, obrzęk oraz uczucie zdrętwienia, które ustępują stopniowo w trakcie kilku miesięcy po abdominoplastyce. Silne dolegliwości bólowe powinny ustąpić w ciągu tygodnia i w tym czasie należy przyjmować ogólnodostępne środki przeciwbólowe. Pomiędzy 7 a 10 dniem od zabiegu lekarz prowadzący zdejmuje pacjentowi szwy oraz dreny mające za zadanie odsączanie nadmiaru płynów i krwi. Niezbędnym wyposażeniem w trakcie rekonwalescencji jest specjalny pas elastyczny, który powinien być noszony przez okres 4-6 tygodni od zabiegu. Równocześnie w przeciągu tego czasu należy unikać wzmożonej aktywności fizycznej, a w czasie do pół roku po zabiegu zabronione jest opalanie się. Ostateczny efekt zabiegu abdominoplastyki będzie z kolei widoczny po upływie 6 do 12 miesięcy po zabiegu.

Liposukcja brzucha

Odsysanie tłuszczu, czyli liposukcja brzucha to zabieg umożliwiający modelowanie tego obszaru ciała za pomocą redukcji komórek tłuszczowych. Należy przy tym pamiętać, że jest to metoda modelowania sylwetki, a nie znaczącego odchudzania. Zabieg polega na usunięciu tkanki tłuszczowej przy użyciu specjalnego środka znieczulającego i uwalniającego komórki tłuszczowe, które zostają odessane przy pomocy specjalnej kaniuli. Czas trwania zabiegu liposukcji to około 1,5 do 2 godzin.

Komu poleca się zabieg liposukcji?

Zabieg liposukcji szczególnie poleca się osobom, które chcą pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej z takich okolic jak brzuch. Zdarza się również, że z zabiegu korzystają osoby o prawidłowej masie ciała, które nie są w stanie ćwiczeniami i odpowiednią dietą zmniejszyć ilości tłuszczu nagromadzonego na brzuchu. Z kolei liposukcja nie może być wykonywana u osób z dużą otyłością, których BMI wynosi powyżej 28. U osób takich tłuszcz zlokalizowany jest najczęściej w trzewiach i okala narządy wewnętrzne, dlatego w żaden sposób nie można go usunąć poprzez liposukcję.

Przygotowanie do zabiegu liposukcji

Podobnie jak w przypadku abdominoplastyki osoba, która chce poddać się tego typu zabiegowi powinna przejść szczegółowe badania, które obejmują:

– morfologię,
– badanie krzepliwości krwi (APTT, Ag-HBs, INR, Anty-HCV)

Rekonwalescencja po zabiegu liposukcji brzucha

Liposukcja brzucha jest zabiegiem zdecydowanie mniej zaawansowanym niż abdominoplastyka, jednak wymaga przestrzegania pewnych zaleceń rekonwalescencyjnych. Konieczne jest tutaj noszenie specjalnego ubranka uciskowego na brzuchu przez okres od 4 do 6 tygodni. Równocześnie w tym czasie należy powstrzymać się od zwiększonej aktywności fizycznej.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.