Terapia tlenowa dla pupila – kiedy jest zalecana

Terapia tlenowa dla zwierząt domowych

Terapia tlenowa dla pupila – kiedy jest zalecana

Psy i koty to tak bliscy przyjaciele ludzi, że często bywają traktowani jako członkowie rodzin. Wymagają niewiele w zamian za bezwarunkową miłość do człowieka. Decyzję o przyjęciu pod swój dach czworonożnego pupila warto podjąć rozważnie. Oprócz ciepłego domu, regularnych posiłków, czasu poświęconego na zabawę czy spacerów, zwierzakowi trzeba zapewnić opiekę zdrowotną. Zdarza się, że pies czy kot, podobnie jak człowiek, choruje i potrzebuje specjalistycznego wsparcia. W przypadku problemów z oddychaniem, przewlekłej choroby płuc czy niewydolności krążenia, pomocna okazuje się tlenoterapia z użyciem koncentratora tlenu. Na czym polega ta forma terapii i kiedy jest zalecana?

Czym jest tlenoterapia?

Tlenoterapia wspomaga oddychanie zwierzęcia w przypadku zarówno ostrych, jak i przewlekłych zaburzeń tego procesu. Koncentrator tlenu w zależności od modelu pozwala podać tlen w postaci skoncentrowanej w stężeniu około 90%. To nieoceniona pomoc przy schorzeniach, w których przebiegu zwierzak potrzebuje znacznie więcej tlenu, niż jest w stanie pozyskać z powietrza, gdzie znajduje się jedynie 20% tego pierwiastka. Koncentrator tlenu pobiera tlen z powietrza, a następnie izoluje azot i wytwarza mieszaninę o wysokiej zawartości skoncentrowanego tlenu. Urządzenia do terapii długotrwałych wyposażone są w nawilżacze powietrza, przez co zapobiegają wysuszeniu nabłonka górnych dróg oddechowych.

Kiedy stosuje się tlenoterapię?

Gdy zwierzęciu trudno jest oddychać, pojawia się u niego duszność lub sinica, tlenoterapia może uratować jego życie. Pozwoli ustabilizować stan czworonożnego pacjenta, co da weterynarzom czas na wykonanie badań i znalezienie przyczyny tak poważnych objawów. Nagłe przypadki, w czasie których niezbędny okazuje się koncentrator tlenu dla psa i kota, to obrzęk płuc związany z niewydolnością serca, atak astmy czy zwężenie tchawicy. Tlenoterapię stosuje się również podczas znieczulenia ogólnego, gdy obniża się poziom saturacji — nasycenia krwi tlenem. W razie wystąpienia u zwierzęcia przewlekłej choroby płuc zalecana jest długotrwała tlenoterapia wymagająca współpracy z weterynarzem.

Tlenoterapia dla pupila

W jaki sposób podaje się tlen zwierzętom?

Istnieje wiele metod podawania tlenu zwierzętom. Przed znieczuleniem lub w jego trakcie tlen podaje się bezpośrednio przez wężyk. U zwierząt większych ras, spokojnych i w pozycji leżącej, po zabiegu, stosuje się wąsy tlenowe, umożliwiające podanie tego pierwiastka przez nos. Inny sposób to odpowiednio dopasowana maska tlenowa. Weterynarze mają ponadto do dyspozycji przezroczyste torby tlenowe z opcją chłodzenia lub ogrzewania zwierząt przebywających wewnątrz. W przypadku kotów lub psów mniejszych ras, chętnie sięgają po klatkę tlenową, która pozwala skutecznie podać zwierzętom tlen i dokładnie regulować jego ilość.

Gdzie przeprowadza się tlenoterapię?

Tlenową terapię dla pupila przeprowadza się zwykle w placówce weterynaryjnej, która dysponuje koncentratorem tlenu, a w wielu przypadkach również torbami lub klatkami tlenowymi. W warunkach szpitalnych terapia przebiega pod stałym nadzorem lekarzy lub techników weterynarii. Gdy pupil cierpi na przewlekłą chorobę płuc, można podawać mu tlen w domu, pozostając w kontakcie z weterynarzem. W takiej sytuacji warto kupić lub wypożyczyć koncentrator tlenu od firmy specjalizującej się w sprzedaży sprzętu medycznego. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie urządzenia przeznaczone wyłącznie dla zwierząt.

No Comments

Sorry, the comment form is closed at this time.